• Nové

Kančík příčnopruhý-Cichlasoma nigrofasciatum

Velikost:9-15 cm

Teplota:22-29

pH:6.5-8

Tvrdost:5-25 dGH

30,00 Kč
.
Množství
Objednávka do čtvrtka a následující týden expedice (úterý,středa)

Kančík příčnopruhý je všežravec a bez nadsázky můžeme říct, že za potravu mu poslouží vše, co se vejde to jeho tlamky. Samec má na hlavě, pro tuto skupinu kančíků, typický tukový hrb. Zbarvení těla bývá variabilní, obvykle šedomodrý podklad lemuje 8 různě výrazných zpravidla černých nebo tmavošedých svislých pruhů v přední části v úrovni oka přerušených. Poté co se v populacích objevili světle (bílí či do žluta) zbarvení jedinci, existuje stabilní populace xantorické formy. Tento druh se rád kříží s ostatními kančíky, především této skupiny, a proto jsou někdy v akvaristikých obchodech k dostání i nejrůznější barevné mutace, odlišné od původní podoby ryby.

 

Kančík příčnopruhý je schopný tření po necelém roce života, své jikry ryby kladou na vodorovné nebo svislé podklady, nejraději na strop předem vyhloubené jeskyně pod velikým kamenem. Snůška čítá až 300 drobounkých hnědých jiker. Vlastnímu kladení přecházejí námluvy a třecí tanec. Při kladení samice lepí snůšku na podklad, samec hlídá a posléze si vymění role, samice hlídá, samec oplodňuje jikry. Převážně samice se pak stará o jikry a ovívá je svými ploutvemi. Plůdek se líhne přibližně za 72 hodin, další 2 až 3 dny se rozplavává. O rozplavaný potěr se starají svědomitě oba rodiče, láskyplně ho přenášejí do předem vyhloubených jamek v písku. Rodiče jsou schopni svůj potěr chránit poměrně dlouhou dobu až 3 měsíce. Po celou dobu jsou velice agresívní, přímo nesnášenliví. Malé rybky poměrně rychle rostou a jsou velice žravé.

 

Kančík příčnopruhý je i mimo dobu tření značně agresívní, zejména k ostatním samcům a větším rybám, malé ryby obvykle neprohání, ale příležitostně je žere. Doporučuji větší nádrže (aspoň 100 l vody o teplotě 19-30 °C, pH 6-8) a společnost jiných cichlid. Jinak je to ryba velice nenáročná a vhodná i pro začátečníka.

10 ks

Specifické reference