Nabídka akvarijních rybiček
Je důležité vybrat druhy ryb, které jsou vhodné pro konkrétní velikost a typ akvária, a také vzájemně kompatibilní co se týče temperamentu, velikosti a potřeb v oblasti stravy a podmínek v akváriu.
Je také důležité si uvědomit, že rybky mají různé nároky na vodu a životní prostředí, a proto je nutné dodržovat správné parametry vody a dostatečně aklimatizovat rybky předtím, než je umístíme do akvária.
Podkategorie
-
REJNOCI
- Rejnoci jsou druh mořských ryb, které se vyznačují zploštělým tělem a dlouhým, bičovitým ocasem s jedním nebo více jedovatými ostny. Obvykle se vyskytují v teplých pobřežních vodách po celém světě a živí se různými malými rybami a bezobratlými živočichy.
- Rejnoci mají jedinečné kosočtvercové tělo, které je širší než dlouhé. Mají široké, ploché prsní ploutve, které se od těla oddělují jako křídla a slouží jim k "létání" ve vodě. Oči a spirakuly (dýchací otvory) mají na horní straně těla, zatímco ústa a žábry na spodní straně.
- Rejnoci jsou obecně učenliví a vůči lidem neagresivní, ale v případě ohrožení nebo provokace mohou použít své jedovaté ostny jako obranný mechanismus. Zranění rejnoka jsou vzácná, ale mohou být vážná, pokud osten pronikne životně důležitým orgánem nebo hlavní cévou.
-
AFRICKÉ TETRY
Tetra konžská (Phenacogrammus interruptus) - oblíbená akvarijní rybka známá pro své výrazné barvy a mírumilovnou povahu.
Africký skleněný sumeček (Parananochromis longirostris) - průhledný druh ryby, který je oblíbený mezi akvaristy.
Africká tetra červenooká (Arnoldichthys spilopterus) - malá, aktivní rybka se stříbrným tělem a červenýma očima.
Tetra žlutohlavá (Aphyosemion australe) - pestře zbarvená ryba se žlutou ocasní ploutví, která pochází z povodí řeky Kongo.
Africké tetry mají širokou škálu barev, tvarů a velikostí a v akváriu jsou obecně mírumilovné a nenáročné na péči. Vyžadují dobře filtrovanou nádrž s dostatkem prostoru pro plavání a úkrytů a měly by být chovány ve skupinách, aby se napodobilo jejich přirozené chování ve skupinách.
-
MŘENKY A ŘASOŽROUTI
Mřenky a řasožrouti jsou dvě skupiny sladkovodních ryb, které jsou velmi oblíbené v akvaristice. Obě tyto skupiny ryb jsou specializované na konzumaci řas a jiných organismů, které se vyskytují na rostlinách a povrchu vody.
Mřenky jsou ryby z čeledi línovitých (Cobitidae) a jsou známé pro svou schopnost čistit dno akvária od zbytků potravy a jiných organických látek. Mezi nejznámější druhy patří například Mřenka písčitá (Cobitis taenia) a Mřenka mramorovaná (Sabanejewia aurata). Tyto ryby jsou obecně menší velikosti a jsou poměrně nenáročné na chov. Je důležité zajistit pro ně dostatek úkrytů, protože rády pobývají v úkrytech a potřebují také kvalitní filtraci vody.
Řasožrouti jsou ryby z čeledi Loricariidae a jsou známé pro svou schopnost konzumovat řasy a jiné organismy na povrchu vody a rostlinách. Mezi nejznámější druhy patří například Ancistrus dolichopterus a Otocinclus affinis. Tyto ryby jsou obecně menší velikosti a jsou velmi nenáročné na chov. Jsou to velmi užitečné ryby pro udržování čistoty akvária a eliminaci řasových povlaků. Je důležité zajistit pro ně dostatek rostlin a řas na konzumaci, stejně jako dostatek úkrytů a kvalitní filtraci vody.
Je důležité mít na paměti, že jak mřenky, tak řasožrouti jsou spíše doplňkové ryby a nejsou určeny k hlavnímu krmení. Je důležité poskytnout jim vyváženou stravu, aby mohly být zdravé a aktivní.
-
ŽIVORODKY - OSTATNÍ
Živorodky jsou druh sladkovodních ryb, u kterých se vajíčka vyvíjejí uvnitř samice a mláďata se rodí živá. Kromě již zmíněného Dermogenys pusillus existuje mnoho dalších druhů živorodek, některé z nich jsou:
- Guppy (Poecilia reticulata): malá a pestrá ryba původem z Jižní Ameriky, velmi populární v akvaristice.
- Platy (Xiphophorus maculatus): další oblíbený druh v akvaristice, velikostí a tvarem podobný guppymu.
- Molly (Poecilia sphenops): vyskytuje se v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, obvykle má tmavé tělo s jasně zbarvenými ploutvemi.
- Štíhlouni (Phallichthys): skupina menších živorodek původem z Mexika a Střední Ameriky, vyznačují se štíhlým tvarem těla a zpravidla jsou poměrně nenáročné na chov.
- Endlerova živorodka (Poecilia wingei): malý a barevný druh živorodky původem z Venezuely, který se v poslední době stal velmi populárním mezi akvaristy.
Tyto ryby jsou oblíbené pro své výrazné a pestrobarevné zbarvení a také pro jejich snadný chov. V akváriu je důležité zajistit dostatek prostoru a úkrytů pro ryby, aby se mohly skrýt před dravci a cítily se bezpečně. Ryby lze krmit různými druhy krmiv, jako jsou například sušené vločky, mražené krmivo nebo živé krmivo, jako jsou drobné korýše a hmyz.
-
DUHOVKY - (GAVŮNCI)
Duhojky, nebo také gavúnci, jsou druh sladkovodních ryb patřící do čeledi duhovkovitých (Melanotaeniidae). Tyto ryby jsou známé svým nádherným zbarvením, které je často velmi pestře kombinované.
Duhojky jsou přirozeně rozšířené v Austrálii, na Nové Guineji a v některých dalších oblastech jihovýchodní Asie. Vyskytují se především v průzračných a chladných horských řekách a potocích, kde mají dostatek kyslíku a kvalitní vodu.
Existuje mnoho druhů duhojek, lišících se velikostí, zbarvením, chováním a požadavky na vodní podmínky. Obecně jsou však duhojky malé a dosahují délky mezi 5-15 cm. Samečci jsou obvykle výrazněji zbarvení než samičky a mají často delší a výraznější ploutve.
Duhojky jsou aktivní ryby a potřebují prostorné akvárium s množstvím úkrytů a rostlin, aby se mohly skrývat a cítit se v bezpečí. Preferují vodní podmínky s teplotou v rozmezí 22-28 °C a pH mezi 6,5-7,5. Většina druhů duhojek je mírumilovná a dobře se snáší s jinými mírumilovnými rybami, ale výjimkou nejsou ani druhy s agresivním chováním, které je lepší chovat odděleně.
Duhojky jsou běžně k dostání v obchodech se zvířaty a jsou populární mezi akvaristy díky svému krásnému vzhledu a relativně nenáročnému chování. Je však důležité si před jejich pořízením dobře prostudovat jejich požadavky na vodní podmínky a chování, aby se zajistilo jejich zdraví a pohodlí v akváriu.
-
HALANČÍCI
Killifish je společný název pro skupinu malých sladkovodních ryb z čeledi Cyprinodontidae. Je známo více než 1 200 druhů kaprovitých ryb, které se vyskytují v nejrůznějších biotopech včetně potoků, řek, bažin a dočasných tůní.
Killifish jsou známé svými živými barvami a vzory a jsou oblíbené mezi akvaristy. Péče o ně je poměrně snadná a dokáží se přizpůsobit různým vodním podmínkám, i když některé druhy mají specifické požadavky.
Ve volné přírodě jsou killifish důležitými členy svých ekosystémů, živí se drobnými bezobratlými a slouží jako kořist větších ryb a ptáků. Některé druhy killifish jsou také známé svou schopností přežít v drsných podmínkách, jako je sucho nebo extrémní teploty, tím, že se dostanou do stavu diapauzy nebo produkují odolné jikry, které mohou přežít, dokud se podmínky nezlepší.
Celkově lze říci, že killifish jsou zajímavou a rozmanitou skupinou ryb, které jsou ceněny jak pro svou krásu, tak pro svůj ekologický význam.
-
BRAKTICKÉ RYBY
"Brakické" je český termín, který se v angličtině překládá jako "brackish" a označuje typ vodního prostředí, které je směsí sladké a slané vody.
Brakické vodní biotopy se vyskytují v ústích řek, kde se sladkovodní řeky nebo potoky setkávají s oceánem, nebo v jiných oblastech, kde se mísí sladká a slaná voda. Slanost brakických vodních stanovišť se může značně lišit v závislosti na faktorech, jako jsou srážky, příliv a odliv, a může se pohybovat od velmi nízké (podobné sladké vodě) po velmi vysokou (podobné mořské vodě).
Některé druhy ryb jsou přizpůsobeny životu ve slané vodě a lze je chovat v akváriích s brakickou vodou. Mezi příklady brakických druhů ryb patří některé druhy gobií, lučišníků a monos. Je však důležité pečlivě prozkoumat specifické požadavky na péči o všechny druhy brakických ryb, protože mohou mít jedinečné potřeby, pokud jde o chemický složení vody, stravu a prostředí.
-
AFRICKÉ TRPASLIČÍ...
Africké trpasličí cichlidy jsou skupinou menších cichlidových ryb, které se vyskytují převážně v Africe v jezerech Malawi, Tanganyika a Viktoriino jezero. Mezi tyto ryby patří například:
- Julidochromis
- Neolamprologus
- Lamprologus
- Eretmodus
Tyto ryby jsou obvykle vhodné pro chov v menších akváriích a mají různorodé zbarvení a vzory, které je dělají populárními mezi akvaristy. Africké trpasličí cichlidy mohou být velmi aktivní a náročné na kvalitu vody a potřebují specifické parametry vody v závislosti na druhu a původu. Proto je důležité pečlivě vybírat druhy, které jsou vhodné pro konkrétní akvárium a dobře se kombinují s ostatními rybami v akváriu.